Zależność między użyleniem, wartością i wzorem marmurów z Carrary

Ostatnio wyjaśniliśmy, iż istnieją obiektywne kryteria oceny tła marmurów karraryjskich. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku użylenia płyt. Wartość rynkową danego typu użylenia determinują bieżące trendy w projektowaniu wnętrz i architekturze, a nie jak mogłoby się wydawać, ich cechy własne, czyli kolor oraz ilość. Innymi słowy, kiedy na świecie wzrasta zainteresowanie i popyt na daną formę użylenia, ceny materiałów posiadających ową formę rosną.   

W tym miejscu warto przedstawić koncepcję „wzoru” płyty. Wzór to rysunek stworzony przez żyły na powierzchni slabów, na który składają się następujące czynniki:
– ilość użylenia
– rozmiar użylenia (długość i szerokość przerostów)
– kształt użylenia (prosty, zygzakowaty, falisty, okrągły)
– kierunek użylenia (poziomy, pionowy, skośny)

Wzór na marmurze jest szczególnie widoczny w przypadku wyraźnego kontrastu między kolorem tła a kolorem przerostów, dlatego najczęściej tendencje w projektowaniu odnoszą się do kombinacji wzoru z kolorem tła. Kilka przykładów:
– architekci i projektanci chcący stworzyć przyjemne, relaksujące i spokojne otoczenie, naturalnie zwrócą się w kierunku marmuru Bianco Carrara, który charakteryzuje się delikatnymi, leciutkimi przerostami rysującymi spokojny wzór na perłowo białym tle płyt. Decydując się na ożywienie niektórych przestrzeni, dobrym pomysłem będzie użycie Venatino Statuarietto lub Statuarietto, których intensywne, ciemnoszare użylenie tworzy przepiękny i energiczny wzór na białej powierzchni slabów.  

– osoby pragnące spektakularnej posadzki w swojej luksusowej willi lub apartamencie powinny skupić się na odmianach Statuario Venato, Calacatty czy Paonazzo, które charakteryzują się niesamowitym użyleniem pozwalającym stworzyć przepiękne wzory przy montażu w książkę lub podwójną książkę.