Skąd czerpiecie wiedzę na temat marmurów karraryjskich?

Uczyliśmy się od naszego dziadka, ojca, krewnych oraz wielu przyjaciół: nasza rodzina od wieków mieszka w Carrarze i pracuje w branży kamieniarskiej. Nigdy nie będziemy w stanie odwdzięczyć się naszym nauczycielom za ogrom przekazanej wiedzy.

Ile odmian marmurów z Carrary istnieje?

Materiały, które ogólnie nazywane są „marmurami z Carrary” wydobywa się z obszernego rejonu położonego w północno – zachodniej Toskanii, należącego do łańcucha górskiego Alp Apuańskich. Ten z kolei składa się z pięciu obszarów wydobywczych: Carrara, Massa, Lunigiana, Garfagnana oraz Versilia. Obszar Carrary jest miejscem, w którym działalność wydobywcza została rozpoczęta przez starożytnych Rzymian już w I wieku p.n.e., a jego zdolności wydobywcze trzykrotnie przewyższają całkowite wydobycie z pozostałych czterech obszarów. Z tego właśnie względu Carrara jest na tyle znana, iż wszystkie materiały wydobywane z rejonu Alp Apuańskich na całym świecie nazywane są „marmurami z Carrary”. Obszary wydobywcze dzielą się na zagłębia marmurowe. Obszar Carrary składa się z czterech zagłębi: Pescina-Boccanaglia, Torano, Fantiscritti-Miseglia oraz Colonnata. Każde zagłębie posiada „kamieniołomy aktywne” (obecnie eksploatowane) oraz „kamieniołomy nieaktywne” (takie, w których proces wydobywczy został zatrzymany). Przykładowo, zagłębie Fantiscritti-Miseglia posiada 30 aktywnych kamieniołomów, a zagłębie Colonnata 29. Biorąc pod uwagę, iż z jednego kamieniołomu wydobywa się kilka odmian marmuru, szybko można zrozumieć, iż złoża Alp Apuańskich tworzą setki rodzajów kamienia.

Spotkałem materiały znacznie różniące się od siebie a sprzedawane pod tą samą nazwą jak np. Bianco Carrara czy Calacatta. Prosząc sprzedawcę o wyjaśnienie, otrzymałem kilka niejasnych informacji, które jedynie pogłębiły moje niezrozumienie. Czy możecie wyjaśnić ten temat?

Nazwy takie jak Bianco Carrara, Bianco Venato, Statuario, Calacatta, Arabescato, Paonazzo, Bardiglio i tym podobne są określeniem dla głównych odmian marmurów wydobywanych w Alpach Apuańskich. Każda odmiana posiada kilka lub kilkanaście podtypów, których nazwa tworzona jest poprzez połączenie nazwy głównej odmiany z innym terminem, czasem odnoszącym się do cechy charakterystycznej materiału, innym razem do nazwy kamieniołomu lub miejscowości pochodzenia, lub obu naraz. Jeśli chcesz nauczyć się jak rozpoznawać różne odmiany oraz ich podtypy, z przyjemnością Ci pomożemy i jesteśmy pewni, iż okaże się to dla Ciebie dużo prostszym zadaniem, niż przypuszczałeś. Zamieszanie tworzy się, kiedy sprzedawcy kamienia naturalnego ignorując lub błędnie interpretując prawdziwe nazwy i ich znaczenie, niepoprawnie nazywają sprowadzane odmiany marmurów z Carrary. Przykładowo, niektóre firmy mianem „Bianco Carrara” lub jedynie „Carrara” określają wszystkie marmury z Carrary, które posiadają w swojej ofercie. Jest to duży błąd, który na przestrzeni lat doprowadził do powstania wielu nieporozumień.

Czy możecie pomóc mi w doborze materiału, który będzie najlepiej pasował do mojego projektu?

Zdecydowanie tak. Nasz zespół dostosowuje podejście do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Wystarczy wyjaśnić szczegóły projektu (posadzka, okładzina ścienna, blat kuchenny, blat łazienkowy, lada barowa, stolik kawowy lub do jadalni, kominek itp.) oraz oczekiwane połączenie kolorów i wzorów. Zaproponujemy gamę marmurów odpowiednich dla konkretnej realizacji z technicznego punktu widzenia oraz spełniających założenia wizualne.

Czy marmur z Carrary jest trwałym materiałem?

Marmur z Carrary jest niezwykle trwałym surowcem, dużo trwalszym od większości materiałów wytworzonych przez człowieka. Miłośnicy kamienia naturalnego odwiedzający Włochy są pod wrażeniem, widząc elementy wykonane z marmuru karraryjskiego zamontowane przed wiekami, które wciąż wyglądają świetnie. Od niepamiętnych czasów mistrzowie fachu kamieniarskiego z Carrary uczą swoich klientów, iż zarówno wybór odpowiedniego materiału względem realizacji, jak i prawidłowy montaż mają kluczowe znaczenie. Innymi słowy, bardzo ważne jest, aby przeanalizować miejsce, w którym materiał zostanie zamontowany, a następnie wybrać rodzaj marmuru, który najlepiej zniesie działanie potencjalnych czynników wpływających na niszczenie kamienia oraz zatrudnić wykwalifikowanych montażystów. Poza tym, po latach użytkowania powierzchnie marmurowe można przywrócić do stanu nowości, korzystając z usług profesjonalnych firm zajmujących się renowacją, pielęgnacją, ponownym polerowaniem kamienia.

Czy utrzymanie marmuru z Carrary jest skomplikowane?

Prawidłowe procedury czyszczenia to kilka prostych zabiegów. Dodatkowo, przestrzegając podstawowych zasad określających rzeczy, które można oraz te, których nie powinno się robić posiadając powierzchnię marmurową, twój kamień przez wiele lat pozostanie jak nowy. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż na rynku dostępnych jest wiele produktów skutecznie chroniących marmur przed działaniem potencjalnie szkodliwych substancji. Najlepszą rzeczą jeżeli chodzi o marmur jest to, że nawet jeśli „zrobiłeś wszystko źle”, profesjonalna firma zajmująca się pielęgnacją kamienia będzie w stanie odbudować ubytki, ewentualne pęknięcia, zlikwidować zarysowania, plamy, matowe miejsca oraz na nowo przepolerować całą powierzchnię.

Słyszałem, że użycie marmuru karraryjskiego przy wykańczaniu nieruchomości jest opłacalną inwestycją. Co to dokładnie oznacza?

Eksperci od nieruchomości wiedzą, iż marmury karraryjskie są ponadczasowe, odporne na przemijające trendy modowe oraz od wieków uważane za powszechny symbol luksusu i bogactwa, podczas gdy większość materiałów stworzonych przez człowieka traci swój styl i po jakimś czasie wychodzi z mody. Zdają sobie również sprawę, iż marmury z Carrary przetrwają o wiele dłużej niż inne materiały podłogowe i pokryciowe. Z tych właśnie powodów użycie marmuru karraryjskiego uważa się za mądrą i przemyślaną inwestycję dodającą trwałeś wartości każdej nieruchomości.

Gdzie przechowujecie wasze marmury z Carrary?

W naszym magazynie w Polsce można zawsze znaleźć kilkanaście odmian marmurów z Carrary w formie wysokiej jakości płyt w grubości 2 i 3 cm. W naszych magazynach w Carrarze znajduje się szeroka gama dostępnych materiałów: wypolerowane płyty gotowe do wysyłki do Polski, płyty surowe, które mogą zostać wykończone zgodnie z Twoimi zaleceniami (szlif, półpoler, satyna, powierzchnie antypoślizgowe), bloki, które możemy pociąć na płyty o dowolnej grubości.

Czy mogę przyjechać i obejrzeć płyty dostępne w Polsce?

Zapraszamy do odwiedzenia naszego magazynu oraz obejrzenia płyt. W celu umówienia wizyty można kontaktować się z nami w dowolnym momencie.

Potrzebuję zaledwie kilku metrów kwadratowych materiału. Czy mogę się u was zaopatrzyć?

Oczywiście. W naszym magazynie w Polsce można dokonać zakupu pojedynczej płyty.

Widziałem wasz magazyn online z płytami dostępnymi w Carrarze. Czy mogę pojechać do Włoch i je obejrzeć?

Jeśli kochasz marmury z Carrary i chcesz dowiedzieć się o nich jak najwięcej, wizyta w Carrarze jest obowiązkowym doświadczeniem. Skontaktuj się z nami, ustalimy termin i spotkamy się we Włoszech. Odwiedzisz legendarne kamieniołomy, zobaczysz ogromne ilości bloków i slabów. Nauczymy Cię jak rozpoznawać poszczególne odmiany marmurów karraryjskich poprzez poznanie ich cech charakterystycznych.

Poszukuję odmiany marmuru z Carrary, której nie posiadacie obecnie w magazynach. Czy możecie ją dla mnie znaleźć?

Zdecydowanie tak. Z kamieniołomów w Carrarze wydobywa się tyle odmian marmuru, iż ciężko byłoby zgromadzić je wszystkie w jednym czasie. W stosunkowo krótkim terminie możemy sprowadzić nawet najrzadsze rodzaje marmuru karraryjskiego.

Będę realizował wyjątkowo duży projekt z wykorzystaniem sporego metrażu kamienia. Czy możecie mnie wesprzeć?

Projekty obejmujące wykorzystanie setek, a nawet tysięcy metrów kwadratowych marmuru do wyłożenia posadzek czy okładzin ściennych mogą być realizowane z powodzeniem przy spełnieniu określonych warunków. Najważniejszym z nich jest zakup materiału bezpośrednio u właściciela kamieniołomu, co gwarantuje dostępność bloków o odpowiedniej wielkości oraz produkcję płyt w ustalonym terminie realizacji. Na tym etapie często słyszy się o niedoświadczonych sprzedawcach kamienia naturalnego, którzy bazują swoje oferty na próbkach. Przy dużym zamówieniu (przykładowo 2 000 m2) nie będą w stanie zagwarantować realizacji, ponieważ nie znajdą wystarczającej ilości płyt we Włoszech. OMNISTONE jest idealnym partnerem dla firm realizujących projekty hoteli, osiedli mieszkaniowych, centrów kongresowych, galerii handlowych lub lotnisk. Stosujemy metodę obejmującą trzy następujące kroki:
1. Wstępna analiza projektu mająca na celu ustalenie odmian marmuru, które najlepiej wpasują się w dany projekt pod kątem wizualnym, technicznym oraz budżetowym.
2. Pozyskanie odpowiednich bloków w kamieniołomach oraz nadzór nad procesem wycinania płyt.
3. Kontrola jakości, pomiar i klasyfikacja płyt, organizacja transportu z Włoch do Polski.

O ile rozumiem, macie do czynienia tylko z marmurami karraryjskimi. Jeżeli mój projekt zawiera również inne materiały, czy możecie je dla mnie znaleźć?

Tak, zajmujemy się sprzedażą jedynie marmurów karraryjskich. Niemniej jednak posiadamy przyjacielskie relacje z wieloma właścicielami kamieniołomów na całym świecie, tak więc z łatwością możemy pomóc w znalezieniu innych materiałów, które przewidziane są w Twoim projekcie.