Przewodnik po marmurach z Carrary celem wyboru odmiany najlepiej pasującej do zamierzonego zastosowania – część 3

Mówiąc o wyborze marmuru do konkretnego projektu, właściwości techniczne powinny być tak samo ważne, jak wygląd kamienia. Architekci, projektanci oraz deweloperzy muszą zadbać o to, aby kamień naturalny, który planują wykorzystać zaspokoił nie tylko gust estetyczny inwestora, lecz również okazał się odpowiednim w kwestii swojego przeznaczenia.

Wybierając marmur do realizacji dużych projektów, trzeba wziąć pod uwagę kolejne dwa czynniki:
a) dostępność materiału
b) jednolitość materiału.

Co oznacza dostępność materiału? Niedoświadczeni sprzedawcy kamienia naturalnego oferują różne materiały, bazując na „próbkach”. Jeżeli takie osoby otrzymają duże zamówienie (np. 1200 m2), nie będą w stanie go zrealizować, gdyż nie uda im się znaleźć odpowiedniej ilości danego marmuru w Carrarze. Roczna zdolność produkcyjna w niektórych kamieniołomach jest ograniczona, a zatem może okazać się niemożliwym dostarczenie dużej ilości określonego materiału w oczekiwanym terminie dostawy.

Aby zrozumieć pojęcie jednolitości wystarczy pamiętać, iż ocena materiału na bazie zaledwie próbki to nie najlepszy pomysł. Wiele marmurów z Carrary posiada użylenie o różnej intensywności, tak więc próbki danego kamienia mogą znacznie różnić się od całych płyt tej samej odmiany.