Fakty i mity o marmurach z Carrary

Pośród wszystkich kamieni naturalnych marmury z Carrary są bez wątpienia najpopularniejszymi marmurami na świecie, a większość z nas słyszała o nich przynajmniej raz w życiu, gdyż marmury karraryjskie docenia się nieprzerwanie od czasów powstania imperium rzymskiego po dzień dzisiejszy w takich dziedzinach jak budownictwo, architektura, sztuka sakralna, sztuki piękne czy choćby krajobraz miejski.

Mimo tak wielkiej sławy, prawdziwych koneserów marmuru z Carrary jest niewielu. Nawet znaczący importerzy kamienia naturalnego często dysponują skromną wiedzą na temat marmurów karraryjskich, co prowadzi do rozprzestrzeniania się błędnych wyobrażeń i opinii wśród społeczności kamieniarskiej oraz do niewłaściwego wykorzystania kamienia, czego częstym skutkiem są poważne problemy pojawiające się po montażu parapetów, schodów, blatów, posadzek czy okładzin ściennych. W związku z tym warto pamiętać, iż termin „marmury z Carrary” jest ogólnym określeniem dla ogromnej liczby materiałów różniących się od siebie wyglądem oraz cechami technicznymi.

Znawcy marmurów karraryjskich podkreślają, iż wybierając odmianę marmuru do realizacji danego projektu, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na cechy techniczne, które są znacznie ważniejsze od walorów estetycznych kamienia. Innymi słowy, przed podjęciem decyzji powinno się przeanalizować miejsce, w którym materiał zostanie zamontowany, co pozwoli na określenie potencjalnych czynników wpływających na niszczenie kamienia, a następnie wybrać rodzaj marmuru, który najlepiej zniesie ich działanie i okaże się najtrwalszym rozwiązaniem. Bez wątpienia najlepszym, a być może i jedynym sposobem na poznanie marmurów karraryjskich jest spędzenie długiego czasu w Carrarze – najlepiej w towarzystwie rodzin mieszkających na zboczach Alp Apuańskich od pokoleń, które nieprzerwanie trudnią się wydobyciem oraz przerobem marmuru. Nie trzeba dodawać, iż dla większości ludzi jest to zwyczajnie niemożliwe.

W związku z tym narodził się pomysł stworzenia tego bloga, jako wszechstronnego, otwartego źródła wiedzy i informacji dostępnego dla wszystkich miłośników marmurów karraryjskich, chcących dowiedzieć się jak najwięcej na temat swojej pasji.