Czynniki określające wartość marmurów z Carrary

Osoby zainteresowane wykorzystaniem marmuru z Carrary powinny zaznajomić się z kryteriami oceny powszechnie stosowanymi we Włoszech w celu określenia wartości pieniężnej różnych rodzajów marmuru wydobywanego z kamieniołomów Alp Apuańskich. W przeciwnym wypadku nieuczciwi importerzy handlujący „luksusowymi” marmurami karraryjskimi mogą łatwo przekonać do zakupu taniego materiału po nieadekwatnie wysokiej cenie. Te czynniki to:
Wartość rynkowa – rzadkie odmiany (ze względu na niską zdolność produkcyjną kamieniołomów, w których są wydobywane), często poszukiwane na całym świecie oraz znane od wieków (głównie z powodu, iż były wykorzystywane do tworzenia słynnych dzieł sztuki oraz zabytków) posiadają zdecydowanie wyższą wartość rynkową od odmian wydobywanych w dużej ilości lub tych mniej znanych.
Popyt – zwiększenie popytu na dany materiał sprawia, iż jego cena rośnie.
Kolor tła – kolor tła uznaje się za doskonały, kiedy posiada typowe cechy dla danego materiału i jest spójny. Przykładowo, najbardziej wartościowe płyty Bianco Carrara będą charakteryzowały się jednolitym, białym tłem.
Wzór – wzór to rysunek na powierzchni płyty utworzony przez przeżylenia, a składa się na niego:
– ilość użylenia
– rozmiar żył (długość i szerokość)
– kształt żył (proste, zygzakowate, falowane, rozmyte lub zaokrąglone)
– kierunek użylenia (poziomy, pionowy, skośny).
Wzór na marmurze jest szczególnie widoczny, kiedy występuje znaczny kontrast pomiędzy kolorem tła i odcieniem użylenia. Wartość takiego wzoru w dużym stopniu zależy od aktualnych trendów w projektowaniu. Innymi słowy, ilekroć dana forma użylenia staje się modna, cena rynkowa materiałów posiadających ów przerosty gwałtownie rośnie.
Wymiar płyt – małe slaby (np. 200 cm X 100 cm) będą tańsze niż ich większe odpowiedniki (np. 300 cm X 180 cm). Jednakże ekskluzywne i rzadkie odmiany mogą okazać się kosztowne nawet w formie niewielkich płyt.
Kształt płyt – mocno asymetryczne slaby są tańsze od tych z regularnym kształtem lub tych, na których powierzchni można łatwo odmierzyć prostokąt w momencie ustalania wymiarów handlowych.
Stan techniczny – odpowiedzialni sprzedawcy kamienia rabatują uszkodzone slaby. Jednak oceniając strukturę poszczególnych partii płyt, powinniśmy wziąć pod uwagę indywidualne cechy charakterystyczne dla poszczególnych rodzajów marmuru. Z kamieniołomów w Carrarze wydobywa się tak wiele odmian litologicznie różniących się od siebie: jedne posiadają mocną, zbitą strukturę – jest to większość podtypów Bianco Ordinario, podczas gdy inne w swoim naturalnym stanie są raczej delikatne i podatne na pęknięcia – np. Paonazzo czy Cremo, które w procesie transformacji w płyty zostają osiatkowane oraz żywicowane.